Konkurs na logo firmy- warto czy nie?

Szukasz logo firmy? Zastanawiasz się czy wybrać projektanta czy zlecić konkurs na logo firmy na platformie społecznościowej? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Jeśli jesteś właścicielem firmy od kilku lat lub dopiero założyłeś biznes, na pewno szukasz możliwości dotarcia do większej ilości klientów.  Jeśli chcesz zrobić na klientach dobre wrażenie, z pewnością szukasz w pierwszej kolejności loga firmy. Gdy wpisujesz hasła w Google, na na pierwszej stronie wyszukiwarki zazwyczaj znajdujesz reklamę „Konkurs na logo firmy, otrzymaj 200 propozycji”. Wygląda świetnie. Myślisz pewnie: „200 grafików będzie pracowało tylko dla mnie i zapłacę za to tylko osiem stów? Wchodzę w to!”  Myślisz, że warto?  Dowiedz się więcej z tego artykułu.

Projektowanie logo – wiele możliwości

 

Nic nie jest tylko czarne lub tylko białe. Wszystko zależy od twoich priorytetów i zasobów. Jeśli jesteś początkujący w biznesie i zależy Ci aby szybko zacząć, a masz ograniczony budżet, to oczywiście skorzystaj z konkursu na logo firmy bo możesz na tym nawet całkiem dobrze wyjść. Jest tam wielu projektantów, którzy mogą przygotować fajne projekty.

Pytanie tylko, czy interesuje Cię ładny obrazek, czy coś więcej.

 

Projektowanie społecznościowe, czyli wszelkie platformy konkursowe wyglądają pięknie i dają nadzieję na wspaniałe realizacje. Jednak nie wiedząc wszystkiego, możesz dać się złapać w „drobną” pułapkę. Jeśli rozpoczniesz konkurs na logo, zazwyczaj dostaniesz kilkadziesiąt propozycji do rozważenia, wykonanych przez różnych grafików. Może się okazać, że w natłoku tylu różnych koncepcji nie docenisz tej, która byłaby idealna dla twojej branży i pomogłaby rozwinąć twoją markę. Dlaczego?

Wszystko bowiem odbywa się anonimowo, czyli nie wiesz kto jest po drugiej stronie – czy profesjonalista, czy student 1 roku, czy licealista. Poza tym przy wyborze zwycięskiego projektu musisz polegać tylko na sobie lub swoich znajomych. A nie zawsze to co się podoba twoim znajomym, spodoba się twoim potencjalnym klientom. W ten sposób może się okazać, że to co wydawało się drogocennym złotem jest zwykłym tombakiem i zamiast oszczędzić, zapłacisz dwa razy: inwestując w konkurs, a potem w poprawki u profesjonalisty (plus oczywiście wymiana wszelkich drukowanych materiałów reklamowych).

 

Jeśli jesteś poważnym przedsiębiorcą i zależy Ci na zbudowaniu silnej marki to myślę, że powierzenie  przyszłości twojej firmy przypadkowi jest zbyt dużym ryzykiem. Jeśli chcesz mieć logo firmy wykonane stricte pod twoje potrzeby i wymagania, warto zainwestować w profesjonalistę. Zamawiając logotyp firmowy u dobrego grafika lub agencji brandingowej, możesz mieć pewność, że podejdą do sprawy indywidualnie.  Połączą  bowiem twoje wymagania ze swoim doświadczeniem i wiedzą projektową. I owszem, nie zobaczysz tu 30, czy 50 koncepcji tak jak w konkursach na logo. Jednak mogę zapewnić, że koncepcje, które dostaniesz, będą 30  lub 50 wersją tego co grafik przeanalizował w swoim szkicowniku i przerysował, poszukując tej najlepszej, jedynej koncepcji, którą warto ci przestawić.

 

A co jeśli mniej znaczy więcej?

Całe to niedocenienie pojedynczego projektanta bierze się z tego, że większość pracy jaką grafik wkłada w projektowanie jest niewidoczna dla klienta. I dlatego widząc 3 koncepcje logo klient często ich nie docenia myśląc, że są to tylko 3 pierwsze myśli, pierwsze zarysy i skojarzenia.  I podczas gdy możesz mieć pewność, że w konkursach na logo firmowe otrzymujesz te pierwsze myśli i skojarzenia grafików ze względu na ograniczony czas konkursu i pośpiech, tak w profesjonalnej firmie 90% koncepcji, szkiców i pomysłów zostaje odsiane bardzo skrupulatnie. Zostają wówczas najlepsze koncepcje – tylko te zgodne z briefem, charakterem firmy i oczekiwaniami klienta.

Poza tym nie wiem czy zauważyłeś, ale w konkursach zleceniodawcy muszą często apelować do grafików o  ponowne przeczytanie briefu, bo większość tego po prostu nie robi. Dlatego jeśli zależy Ci bardziej na jakości i na tym by koncepcje logo, które zobaczysz były poprzedzone solidną pracą, to współpraca z firmą graficzną ma zdecydowanie najlepszy  stosunek jakości do ceny.

 

Musisz wiedzieć czego chcesz.

Sądząc po projektach podejrzewam, że większa część osób projektujących w konkursach to amatorzy. Oczywiście zdarzają się świetne koncepcje, ale często nie zdobywają pierwszego miejsca. Zatem aby dobrze wybrać musisz naprawdę wiedzieć czego chcesz i sam znać się na rzeczy. Nie wystarczy tylko wybrać to co ci się podoba. Dobre logo musi być zrozumiałe dla twoich klientów, a od tego potrzebujesz specjalisty, czyli kogoś kto będzie dokładnie wiedział co przyniesie najlepsze efekty dla twojego biznesu.

Na przykład jeśli chcesz mieć dobrze wykonany remont instalacji elektrycznej w domu – nie robisz konkursu na najtańszego elektryka ufając, że któryś trafi i wszystko będzie działać. Wybierasz sprawdzoną osobę, której inni zaufali. Wybierasz profesjonalistę, mimo że jest trochę droższy. Wybierasz doświadczonego specjalistę, bo wiesz, że będziesz miał pracę wykonaną solidnie, fachowo, terminowo i bez marudzenia.

 

 

Konkurs na logo firmy – warto czy nie?

Podsumowując, jeśli zależy Ci by logo twojej firmy było przeanalizowane pod kątem istniejącego rynku, konkurencji i twoich planów na przyszłość, to nie warto ryzykować z konkursem na logo firmy. Najlepiej znaleźć firmę, która swoimi realizacjami, często popartymi ogromną bazą referencji zadowolonych klientów, stworzy dla Ciebie wyjątkowe logo firmy. Takie logo, dzięki któremu będziesz rozwijać swoją markę, docierać do nowych klientów i sprawiać, że klienci zapamiętają twoją firmę na długo.